گردهمایی و نشست یک روزه متخصصین تجهیزات پزشکی کشور پیرامون " ضرورت تشکیل سازمان نظام مهندسی پزشکی کشور
گردهمایی  و نشست یک روزه متخصصین تجهیزات پزشکی کشور پیرامون
تاريخ:نهم آبان 1395 ساعت 10:10   |   کد : 17
گردهمایی و نشست یک روزه متخصصین تجهیزات پزشکی کشور پیرامون ” ضرورت تشکیل سازمان نظام مهندسی پزشکی کشور،چالشها و فرصتها” همزمان با برگزاری نمایشگاه ایران هلث در روز دوشنبه مورخ ۲۸/۲/۹۴ از ساعت ۱۰ الی ۱۳ در سالن شماره ۲ اداری محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی برگزار شد.

در این همایش سرکار خانم دکتر محمدی رئیس هیات مدیره انجمن متخصصین تجهیزات پزشکی کشور اظهار داشتند این اولین حرکت رسمی برای بیان مطالبۀ متخصصان تجهیزات پزشکی در ارتباط با تشکیل نظام مهندسی پزشکی است. در واقع این ضرورت با تاکید بسیار زیاد و بطور مداوم طی سالهای اخیر از سوی متخصصین تجهیزات پزشکی چه در بخش دانشگاهی و چه متخصصین فعال در دیگر حوزۀ ها اعم از تولید، واردات و یا صادرات به این انجمن  انعکاس داده می شد.

در ادامه جناب آقای مهندس مسلمی نیز پس از ارائه گزارشی از عملکرد انجمن و اقدامات بعمل آمده رفاهی جهت اعضا ، با ابراز مشکلاتی که متخصصان این صنعت با آن دست به گریبان هستند از جمله مشخص نبودن جایگاه مهندسان پزشکی در صنعت تجهیزات پزشکی و سیستم درمانی اظهار داشتند”لزوم ایجاد پایگاه قانونی به شدت احساس می شود چرا که مهندسان پزشکی با وجود آنکه از نخبگان کشور هستند اما در بازار کار و در صنعت و بخش درمان جایگاه مناسبی ندارند . به طور مثال در بخش های مختلف صنعت اعم از کشاورزی ، ساختمان ، راه سازی و … نظام مهندسی و یک نظام مردم نهاد وجود دارد که اختیارات قانونی بالایی نیز دارند که موجب شده صنعت آنها ساماندهی شده و پیشرفت کند.”

جناب آقای معظمی نیز در این نشست ، روند پیگیری تشکیل سازمان نظام مهندسی پزشکی را منوط به تشکیل کمیته های مجزا جهت پیگیری امور دانستند.

جناب آقای مهندس صفوی نیز حضورشان را بعنوان یکی از اعضای این انجمن دانسته و اعلام داشتند در سالهای اخیر نگاه به موضوع تجهیزات و ملزومات پزشکی نه تنها در ایران بلکه در سطح دنیا بسیار جدی شده است تا جائیکه اولویت و اهمیت آن در بحث درمان به اهمیت دارو نزدیک شده است حتی ضوابط و قوانین در اروپا و آمریکا در حال بازنگری است. بنابراین جایگاه مهندسین تجهیزات پزشکی خود به خود در حال ارتقاء است . تنها کاری که ضروریست تقویت متخصصین این حوزه از درون است یعنی با کسب آموزش های لازم ضعف های موجود بر طرف شده تا این افراد بتوانند در حوزۀ درمان بعنوان یک کارشناس خبره صاحب نظر باشند.

جناب آقای مهندس علاءالدین بعنوان نماینده دانشگاه و یکی از اعضاء هیأت مدیره انجمن ؛ اظهار داشتند انجمن یک تشکل مردم نهاد و مبتنی بر تعامل اعضاء است چرا که استفاده از خرد جمعی و
هم افزایی سبب پیشرفت خواهد شد. چرایی و ضرورت تشکیل سازمان نظام مهندسی بسیار واضح است و با نگاهی به کشورهای در حال پیشرفت می توان فهمید که علت پیشرفت است همان تشکل های مردم نهاد است و ارتباط قوی این نهادها و تشکل ها با مجموعه های حاکمیتی است .نگاهی به نظام های تشکیل شده در داخل کشور نیز مبین این موضوع است که نظام شکل گرفته ارتقاء آن حوزه را بدنبال داشته است.ایشان در ادامه به بیان عناوین و پیامدهای تشکیل سازمان نظام مهندسی پزشکی از جمله ؛ ارتقاء بخش خصوصی و دولتی ، اشتغال زایی، کمک و مساعت های مالی و رفاهی به اعضاء، بستر سازی پژوهش ها، مدون سازی برنامه های آموزشی و … پرداختند.

سپس سرکار خانم مهندس جلالی یکی از دیگر از اعضای هیأت مدیره و رئیس کمیته امور اعضاء انجمن با اعلام تعداد درخواست های عضویت تا پایان ۹۳ و تعداد کارت های صادره ، دلیل عدم صدور کارت برای نیمی از درخواست کنندگان را ناشی از عدم ارسال مدارک مورد نیاز بصورت کامل اعلام نمودند.

در ادامه این همایش جناب آقای مهندس بحرالعلومیان بعنوان نماینده شرکت ها؛ در ضرورت تشکیل سازمان نظام مهندسی پزشکی بعنوان یک سازمان فراگیر و جامع در همه سطوح که مورد قبول حاکمیت با توانایی قانونگذاری باشد ،سر فصل های بیانات خود را اینگونه اعلام نمودند:

–        خدمات متقابل شرکت ها و سازمان نظام مهندسی پزشکی؛ با توجه به نیاز منابع انسانی و مالی در تشکیل این سازمان ، خدمات متقابلی که سازمان می تواند به شرکت ها ارائه می نماید و متقابلاً خدماتی که شرکت ها به سازمان

–        ساماندهی به فعالیت مهندسین و نظم بخشیدن به عملکرد فعالین این حوزه ؛ چیزی که فعالان و شرکت های تجهیزات پزشکی در این برهه از زمان به آن نیاز دارند وجود یک سازمان غیر انتفاعی و نه دولتی برای حمایت و پیشبرد اهداف شرکت های تجهیزات پزشکی میباشد.

–        شناسایی و رفع خلاءهای قانونی موجود در حوزۀ تجهیزات پزشکی

–        مرجع رسمی باشد برای حل دعاوی و امور حقوقی در حوزۀ تجهیزات پزشکی

–        برگزاری آموزش های فنی و حرفه ای به منظور تربیت نیروی کار ماهر با کمک مراجع آموزشی؛ با توجه به عدم وجود این دوره ها در حال حاضر مشکلات عدیده ای وجود دارد.

–        تعرفه گذاری خدمات اعم از مشاوره ای و خدمات پس از فروش

–        مشاوره در ساخت و طراحی کارخانجات تولیدی تجهیزات پزشکی

–        رایزنی با نظام بانکی برای ارائه وام های بانکی به شرکت ها با بهره کم

–        ایجاد صندوق رفاه و تعاون برای اعضاء

–        ارائه خدمات بیمه ای

–        ارائه تورهای علمی، نمایشگاهی، تفریحی

–        ایجاد دپارتمان کاریابی برای اعضاء دانشجو و سایر اعضاء متقاضی شغل بصورت بانک اطلاعاتی برای درج سوابق کاری

–        انتشار مجله علمی و پژوهشی به منظور درج مقالات و پژوهش های انجام شده توسط اعضاء

–        پیگیری امور اعضاء در سایر دستگاه‌ها از جمله شهرداری، ادارات مالیات، محیط زیست، مخابرات و …

–        همکاری در بحث های کارشناسی با سازمان نظام پزشکی جهت تعیین تعرفه خدمات پزشکی که در حال حاضر فاقد تعرفه هستند.

در ادامه این همایش مسئول تجهزات پزشکی استان هرمزگان ضمن ابراز مشکلات موجود در این حوزه آمادگی راه اندازی نمایندگی انجمن در  استان هرمزگان را اعلام داشتند.

جناب آقای مهندس طهماسبی ، نایب رئیس هیأت مدیره انجمن نیز با ابراز خشنودی از بحث های مطرح شده در این نشست ، خواستار اعلام پیشنهادات و بیان ضرورت ها توسط حاضرین شدند تا براساس جمع بندی نظرات و الگوهایی که در کشور وجو دارد همه دست به دست هم دهیم و در راه تشکیل سازمان نظام مهندسی پزشکی که دور از دسترس هم نیست قدم برداریم.

جناب آقای مهندس سلحشور نیز بدلیل اختیاری بودن طرح نیروی انسانی ، فارغ التحصیلان این حوزه را فاقد آموزش های لازم دانستند .

در پایان نیز جناب آقای زرین کلاه سرگذشت و چگونگی تاسیس این رشته در دانشگاه ها را برای حاضرین بیان نمودند .

Share

گردهمایی  و نشست یک روزه متخصصین تجهیزات پزشکی کشور پیرامون گردهمایی  و نشست یک روزه متخصصین تجهیزات پزشکی کشور پیرامون گردهمایی  و نشست یک روزه متخصصین تجهیزات پزشکی کشور پیرامون گردهمایی  و نشست یک روزه متخصصین تجهیزات پزشکی کشور پیرامون
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

ورود اعضا تمامی حقوق معنوی این سایت متعلق به انجمن متخصصین تجهیزات پزشکی کشور می باشد. استفاده از عکسهای این سایت بنا به کسب اجازه کتبی از انجمن متخصصین تجهیزات پزشکی کشور می باشد در غیر این صورت پیگرد قانونی دارد.